O victorie binevenită și râvnită în prima ligă, în duelul cu FC Argeș!

Spread the love for sport!

În weekendul recent încheiat am jucat în fața rivalei din Pitești, un meci la care ne-am setat ca și obiectiv victoria, pentru a ne păstra șansa de a rămâne în prima ligă.

Divizia A1. Faza1. Etapa7: CSU Târgu Mureș – FC Argeș

3 – 0 (25/23, 25/19, 25/8)

Primul set câștigat a avut un start bun, dar „(…) au urmat o serie de greșeli și emoții. Așa se explică scorul strâns de 25 la 23”, a explicat antrenorul principal al senioarelor, Julien Van der Vyver.

Am controlat total al doilea set, în schimb. „Fetele au fost concentrate și cu o energie bună. Am condus cu 8-5, apoi cu 21 la 14 și am încheiat cu 25-19”, a declarat mulțumit Van der Vyver.

Setul 3 a fost unul extrem de reușit. FC Argeș nu a avut replică la jocul nostru. De la 8 la 1, 16-2 și 21-4, am reușit să închidem cu 25 la 8.

„O victorie importantă, care ne dă forță pentru următoarea partidă”, transmite antrenorul senioarelor.

Krystle Esdelle a marcat 13 puncte, din care 4 blocaje și 1 as. Tara Cristea a avut o evoluție foarte bună, a totalizat 12 puncte (din care 5 blocaje și 1 as) și a demonstrat o eficiență în atac de 75%.

Tara a fost de asemenea inclusă în echipa ideală a etapei a șaptea, pe poziția centrului.

Samara Rodrigues de Almeida a marcat 11 puncte (din care 1 blocaj și 1 as) și a avut o pondere de 67% la preluarea în serviciu și 56% în atac. Carmen Tarța a contribuit cu 8 puncte (din care 2 blocaje) și 68% eficiență la preluarea în serviciu.

Au mai jucat Ramona Postea (3 puncte, din care 1 blocaj), Elena Nedelcu (2 puncte, din care 2 blocaje), liberoul Mihaela Jeremić (44% eficiență la preluarea în serviciu), Antonia Gheți și Alla Politanska.

În momentul de față, echipa ocupă poziția a zecea în clasament cu 6 puncte (2 victorii).

Meciul diviziei A1 poate fi urmărit integral aici.

(foto credit: Radu Mesaroș)

În divizia secundă, fetele au jucat contra CSM Sighetu Marmației.

Faza1. Etapa7: CSU Târgu Mureș – CSM Sighetu Marmației

3 – 1 (15/25, 25/22, 25/17, 25/14)

„În urma victoriei de trei puncte ne clasam pe locul 4 în seria A2 vest. Ne dorim ca fetele să fructifice la maximum șansa de care beneficiază și să ne calificăm în Turneul Semifinal”, a declarant antrenorul István Bokor.

Pe 25 noiembrie, la ora 16:00, continuăm duelurile din prima ligă pe terenul celor de la CSM Târgoviște. Echipa a doua va fi prezentă la ora 14:00 la Caransebeș.